Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Rehabilitim i sistemit të kullimit dhe vaditjes

Kategorite

Filtro:

Rehabilitim i sistemit të kullimit dhe vaditjes

​Rehabilitimi i plotë i kanaleve kulluese po vijon me ritme të shpejta, ndërsa ndërhyrjet e fundit në Përroin e Gjolit, në Frakull të Vogël eviton përmbytjet dhe kullimin e mbi 70 ha tokë bujqësore.
Në total ky kanal kullues ka një gjatësi prej 2.65 km dhe me ndërhyrjet e bashkisë po bëhet rehabilitimi i plotë, duke u pastruar dhe zgjeruar në dy skarpatet e tij.
Pastrimi i këtij kanali kullues është shumë i rëndësishëm sepse mbledh ujërat e gjithë kodrave përreth, që në shumë raste shkaktojnë përmbytjen e kësaj zone.
Cilësia e ulët e bonitetit të tokave bujqësore cënonte prodhimin bujqësor, ndaj dhe rehabilitimi i këtij kanali kullues merr një rëndësi të veçantë për këtë zonë.

Eventet

<nëntor 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789

Se shpejti


Buletini Informativ