Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Përfundon rehabilitimi i sistemit të kullimit në Sheq – Portëz

Kategorite

Filtro:

Përfundon rehabilitimi i sistemit të kullimit në Sheq – Portëz

​Pas një pune voluminoze të nisur 4 muaj më parë, i është dhënë fund rehabilitimit të gjithë sistemit të kullimit në zonën Sheq – Portëz. Gjatë kësaj periudhe është ndërhyrë në mbi 40 objekte (kanale të dyta dhe të treta), duke ulur ndjeshëm rrezikun e përmbytrjes gjatë stinës së dimrit, me përmirësimin e kullimit në 506 ha toka. Mjetet do të spostohen në zonën e Mbrostarit, ku do të nisë menjëherë puna në sistemin ujitjes dhe kullimit të kësaj njësie. Që në momentin kur kanalet e dyta dhe të treta të sistemit kullues dhe ujitës kaluan nën juridiksionin e Bashkisë Fier, kjo e fundit është fokusuar në pastrimin, sistemimin, rehabilitimin dhe rivënien në eficencë të plotë të tyre. Lënia jashtë vëmendjes e këtij sistemi prej vitesh është bërë shkak i përmbytjeve dhe kthimin në djerr të shumë tokave bujqësore, por sot jo më. 

Eventet

<dhjetor 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Se shpejti


Buletini Informativ