Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > 11.8 km kanale kulluese dhe vaditese të rehabilituara në Njësinë Mbrostar

Kategorite

Filtro:

11.8 km kanale kulluese dhe vaditese të rehabilituara në Njësinë Mbrostar

Drejtoria e Vaditjes dhe Kullimit në Bashkinë Fier, prej një muaji e gjysmë ka ndërhyrë intesivisht në sistemin e vaditjes dhe kullimit në Njësinë Administartive Mbrostar. Deri tani ka përfunduar rehabilitimi i 11.8 km (gjatësi lineare) kanale , të cilat i shërbejnë vaditjes dhe kullimit të 1200 ha sipërfaqe tokë bujqësore në fshatrat: Kallm i Madh, Kallm i Vogël, Verri dhe Vajkan. Aktualisht puna është përqendruar në kanalin vaditës V7,2, i cili prej më shumë se 20 vitesh nuk është ndërhyrë, duke humbur totalisht funksionin e tij. Mbi 48 ha të fshatit Kallm i Vogël gjatë kësaj periudhe nuk janë vaditur fare, ose në rastin më të mirë këtë shërbim e kanë bërë mekanikisht banorët e zonës dhe vetëm për konsum familjar, pasi sasia me cilësi e produkteve kërkonte më shumë prani të ujit gjatë gjithë ciklit të zhvillimit të prodhimit. 

Eventet

<gusht 2017>
HënMarMërEnjPreShtDie
3112
3
e enjte, gusht 3, 2017
4
e premte, gusht 4, 2017
5
e shtunë, gusht 5, 2017
6
78910
11
e premte, gusht 11, 2017
12
e shtunë, gusht 12, 2017
13
e diel, gusht 13, 2017
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910

Se shpejti


Buletini Informativ