FIER: AMBASADA SHQIPTARE NË JAPONI DHURON LIBRA PËR BIBLOTEKËN E QYTETIT

Fondi i librave të Bibliotekës Publike Fier është shtuar me 100 tekste librash të rinj, dhuratë nga Ambasada e Shqipërisë në Japoni, në kuadër të aktivitetve për përhapjen e kulturës dhe influencës japoneze.
Gjatë një interviste Sekretari i Përgjithshëm i Ambasadës, Andi Demo, deklaroi se Fieri është një qytet me tradita në fushën e arsimit dhe kulturës.

”Është viti i dytë që ambasada jonë realizon këtë bashkëpunim me fondacionin japonez ”Nippon”. Vitin e kaluar u zgjodh Universiteti Politeknik i Tiranës, sivjet menduam të ishte qyteti i Fierit, si një qytet me tradita në fushën e dijes dhe kulturës , por edhe si një qytet që u shërben dy universiteteve dhe një komuniteti të gjerë lexuesish”,-tha Demo.

Sipas tij, janë përzgjedhur tituj të autorëve më të mëdhenj japonez të të gjitha fushave me qëllim prezantimin sa më dinjitoz të arritjeve dhe zhvillimit të Japonisë.

“Le të shpresojmë që ky hapi i parë të pasohet nga hapa të tjerë më të rëndësishëm, pasi ekziston dëshira dhe vullneti i mirë. Pala japoneze do të ndihmojë në këtë drejtim”,-tha Demo.

Drejtori i Artit dhe Kulturës, Frederik Jorgaqi, duke falënderuar ambasadën dhe fondacionin “Nippon” për këtë donacion në fushën e kultures,tha:
”Janë libra që sjellin, jo vetëm të djeshmen e Japonisë por edhe të sotmen. Japonia është sot një nga vendet më të zhvilluara të ekonomisë botërore, por edhe të zhvillimit politiko-shoqëror”.

Po ashtu, edhe nënkryetari i Bashkisë Fier, Haxhi Kalluci do të shprehej:
“Falenderojmë Andin dhe ambasadën japoneze për këtë dhurim. Ky kontigjent përbëhet nga libra të autorëve më të mëdhenj japonez dhe prekin të gjitha fushat e jetës, politike,artistike dhe shkencore”,- vijoi ndër të tjera Kalluci.

“Margarita Xhepa-diva shqiptare” e Mjeshtrit të Madh, Miho Gjini, udhëtim në Fier

“Margarita Xhepa-diva shqiptare” ishte monografia e autorit Miho Gjini që u promovua në Bibliotekën Publike Fier në prani të intelektualëve, artistëve e qytetarëve fierakë. I pranishëm ka qenë edhe kryetari i Bashkisë Fier, Baftjar Zeqaj.
Margarita Xhepa si grua, si nënë, si artiste erdhi nga autori Gjini në dimensione shumëplanëshe duke parashtruar përpara lexuesit një monografi të plotë, me vlera të shumëfishta, në të cilën shpalosej në njërën anë jeta dhe vepra e aktores me ulje-ngritjet, arritjet dhe ngjyrimet dhe në anën tjetër mjeshtëria, ndërthurja, dhe profesionalizimi i autorit Gjini.
Drejtori i Artit dhe Kulturës, Frederik Jorgaqi përshëndeti të pranishmit ndërsa u shpreh se ky aktivitet është në vazhdën e shumë aktiviteteve kulturore që bën Bashkia Fier për të sjellë në Fier emra të njohur të kulturës shqiptare.
Po ashtu, në celje të aktivitetit Prof.Dr. Josif Papagjoni , I cili është edhe redaktor I librit do të shprehte konsideratën më të lartë për këtë prurje të re që është një pasuri ne panteonin e artit shqiptar. Ndër të tjera Papagjoni do të ndalej edhe tek jeta e Margaritës, vajzës së bukur dhe aktores së talentuar.
Vetë aktorja do të shprehej tepër e emocionuar , ndërsa shprehu respekt dhe mirënjohje për të gjitëh ata që kanë kontribuuar në daljen në dritë të këtij libri. Xhepa do të ndalej , po ashtu, edhe tek starti i karrierës së saj , I cili ka nisur nga qyteti I Lushnjes, vendi i saj i Lindjes.
Në aktivitetin e organizuar me këtë rast ishin pjesmarrës edhe aktorë të njohur të kinematografisë shqiptare, si: Robert Ndrenika dhe Viktor Zhusti, të cilën do të veconin fjalë admiruese për Zonjën e Bukur të artit.
Autori i librit Miho Gjini do të shprehej ndër të tjera:
“Erdha në Fier para rreth 30 vitesh. Më solli drama “Historia e një vajze”, e cila do të quhej atëherë “liberale” e “revizioniste”. Dhe po vij sot me historinë e një dive, që është Margarita Xhepa. Jam i privilegjuar që jam sot këtu”
Më pas Gjini do të rrëfente gjatë dhe bukur të vërtetat e një jete të artistes sonë, të cilat më bukur se kushdo i ka derdhur në letër.
*Margarita Xhepa është një nga Zonjat e Mëdha të teatrit shqiptar. Vlerësuar me titujt “Nderi I Kombit”, “Mjeshtre e Madhe e Artit”, Margarita Xhepa ka luajtur mbi 150 role në teatër dhe 32 role në kinema.
*Miho Gjini, Mjeshter i Madh është studiuesi, kritiku i teatrit dhe shkrimtari që për vite me radhë ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në kulturë, art dhe letërsi.

“Merr jetë premtimi i Bashkisë Fier, investime në ambiente sportive”

Nisin punimet për ndërtimin e kompleksit sportiv në qytetin e Fierit. Rreth 86 milion lekë është investimi për të , investim që parashikon të sjellë ambiente moderne dhe infrastrukturë bashkëkohore. I pranishëm në ceremoninë e inaugurimit ka qenë kryetari i Bashkisë Fier Baftjar Zeqaj, Valdet Gashi përafqësues i kompanisë Elkos, kompani e cila ka marrë përsipër ndërtimin e kompleksit, , njerëz të sportit , intelektualë e qytetarë të Fierit, të cilët kanë mirëpritur këtë investim.
“E shohim Fierin që po ndërtohet e lulëzohet cdo ditë dhe kjo ëshët arritje. Duhet të gëzohemi”,- ka thënë një qytetare fierake.
Kryebashkiaku nga ana e vetë, ka deklaruar se ky investim serioz vjen në përmbushje të prioritetit të dytë më të rëndësishëm që ka Bashkia.
“Ne kemi shpallur si prioritet sportin të dytin për nga rëndësia dhe për këtë po vijojmë të gjejmë rrugë dhe mundësi që mbi 5 mijë të rinjë e të reja të kenë mundësinë të gjejnë ambientet e përshtatshme sportive. Ky është investimi i radhës me kushte bashkëkohore, por jo i vetmi”, -ka vijuar Zeqaj ndër të tjera.
Pjesë e këtij kompleksi sportiv janë, jo vetëm pallati i sportit dhe qendrat stërvitore, por edhe këndet e lojërave për fëmijë dhe të rinj.
Punimet në hapësirat e qendrës sportive në lagjen “8 Shkurti” pritet të përfundojnë në muajin qershor 2013.

“7 Marsi, nder dhe respekt mësuesve fierakë”

Bashkia Fier, nderohen mësues e shkolla me kontribute

Do të ishte një surprizë e bukur ajo që Jani Sota i solli arsimit fierak në Ditën e Mësuesit. “Zhvillime të arsimit në Fier në vitet 1945-1963” ishte libri, i cili u prezantua në celje të aktivitetit të organizuar nga Bashkia Fier me rastin e 7 Marsit.
Ky libër që pasqyron një moment tepër të vecantë në historikun e arsimit të Fierit dhe gjithë Shqipërisë, vë në qendër luftën kundër analfabetizimit në vitet ‘45-’50, shtrirjen dhe masivizimin e arsimit 7-vjecar me hapjen e shumë shkollave në Myzeqe dhe Mallakastër. Libri ishte përgatitur , duke u mbështetur në një dokumentacion të bollshëm, e duke shfrytëzuar arkivat në qytetin e Fierit dhe Tiranës .
Merrnin pjesë në këtë aktivitet Prof.dr. Valentina Duka, Prof.dr. Fatmira Rama, Prof.dr. Hamit Kaba dhe mësuesi Dhori Gjeci.
Duka midis të tjerash do të shprehej se arsimi në Fier përherë ka qenë elitar dhe ky qytet ka ditur t’i përkushtohet arsimdhënies dhe arsimnxënies, ndërsa ka falenderuar Jani Sotën për këtë ndërrmarje sa të vështirë aq edhe të bukur.
Po ashtu, nën angazhimin e kryetarit të Bashkisë Fier, por edhe impenjimin e Këshillit të Bashkisë me këtë rast u nderuan figura të njohura të arsimit në Fier.
Kështu me vendim të Këshillit të Bashkisë u bënë qytetar nderi ish-mësuesit: Prof.dr Xhevat Lloshi, Stavri Papa, Selami Morina, prof.dr.Bahri Shanaj.
Por si një kontribut i vecantë dhënë në arsimin parauniversitar u pa edhe ai i sjellë nga disa shkolla të mesme jopublike në qytet sic ishin : “Mësonjëtorja Dertliu” , “Flatrat e Dijes” dhe “Numani”, tri shkolla të hershme në qytet, për të cilat u dhanë edhe certifikatat e vlerësimit me motivacionin “Krenaria e arsimit në Fier”. Në të njëtën kohë u vlerësua edhe shkolla publike 9-vjecare Liri Gero, si një parahap për intelektualët e rinj.
“Është një nder dhe privilegj që jemi në Fier dhe kemi sot një armatë të tërë mësuesish dhe intelektualësh. Ka qenë pikërisht zëri dhe emri i mirë i këtyre dijetarëve ai që ka sjellë sot nxënës që kanë ecur në rrugët e jetës. Ne jemi krenar për këto gjenerata që na përfaqësojnë denjësisht jo vetëm brenda kufijëve shqiptar, por edhe jashtë tij në shumë fusha të zhvillimit e të jetës”, -ka thënë ndër të tjera kryebashkiaku Baftjar Zeqaj, i cili , po ashtu, theksoi se për cdo vit Bashkia Fier ka vlerësuar dhe do të vlerësojë kontributorët e arsimit dhe jo vetëm.
Pas ndarjes së titujve dhe vlerësimeve nga bashkia, përshëndetën me vallëzime grupi i dancit sportiv ‘Lulëkuqet’, ndërsa ishte rezervuar si një sadisfaksion me vete për këtë mbrëmje edhe koncerti i formacionit të harqeve, drejtuar nga Luciana Petani dhe nën dirigjimin e Marjana Xoxës. Aktiviteti kishte si moderator drejtorin e Drejtorisë së Artit dhe Kulturës, Frederik Jorgaqi.

Komiteti Kombëtar i Organizatës së Veteranëve të LANC-it vlerson kryetarin e Bashkis Fier me titull nderi

Komiteti Kombëtar i Organizatës së Veteranëve të LANC-it ka vlerësuar me titull nderi kryetarin e bashkisë së qytetit të Fierit, Baftjar Zeqaj. Të pranishëm në aktivitetin e organziuar ishin përfaqësues e drejtues të organizatave të LANC në Tiranë dhe Fier, përfaqësues të institucioneve të ndryshme, përfaqësues të familjeve të dëshmorëve, intelektualë e miq të Zeqajt.
Ishte sekretari i përgjithshëm i kësaj organizate, Odhise Porodini ai që I dorëzoi titullin e nderit kryebashkiakut, duke vlerësuar shumë kontributin dhe vëmendjen që Zeqaj ka dhënë për të mbrojtur e përcjellë ndër breza traditën shqiptare por që ka ditur të mbaj të ndezur idealin e sakrificat e luftës. Ai u shpreh se Zeqaj ka ditur të mbrojë e të ndërtojë memoriale që dëshmojën luftën për liri, ndërsa lexoi edhe motivacionin e titullit të lartë që kjo organizatë I ka akorduar.
Porodini ndër të tjera do të shprehej se “Nderi i Organizatës së Veteranëve të LANC” me motivacionin : “Për kontributin e vecantë që keni dhënë e jepni për zhvillimin e aktiviteteve që lidhen me ngjarje e data të LANC , për restaurimin e simboleve dhe ngritjen e memorialeve e busteve për heronjtë e dëshmorët e LANC, për aktivitetin si pasardhës veteran në mbrojtjen , në lartësimin dhe propagandimin e vlerave të LANC , për një bashkëpunim e mirëkuptim të plotë për të gjitha problemet me Komitetin e Veteranëve të rrethit Fier , për kujdesin që tregoni ndaj cdo veterani, familje dëshmori e invalid të LANC, për frymëzimin që u jepni punonjësve të Bashkisë për të ndjekur shembullin Tuaj, për atë respect e dashuri që gëzoni në Organizatën e veteranëve dhe në popullin e Fierit”.
Kryetari I Organizatës së Veteranëve të LANC ne Fier Thoma Meco , do të vlerësonte këtë aktivitet , duke thënë se Zeqaj I meriton këto vlerësime, jo vetëm si bir I një partizani që ka luftuar dhe është plagosur në luftë, por edhe si djalë i plotësuar , sipas tij, që ka ditur t’I jap impulse idesë së mbrojtjes së vlerave të luftës.
“Baftjar Zeqaj nuk është vetëm një intelektual në Fier. Ai është djali I nëj njeriu të nderuar që rrezikoi jetën për clirimin e vendit. Jo vetëm kaq, ashtu si partizanët që dhanë jetën dhe falën ditët për lirinë e vendit, Zeqaj po sakrifikon e punon papushim për ndërtimin e vendit. E respektojmë dhe vlerësojmë punën, përkushtimin dhe gjithë vëmnedjen që I ke kushtuar cdo aktiviteti që bën LANC dhe jo vetëm”, ka vijuar midias të tjerave Meco.
Nga ana e tij kryetari i Bashkisë Fier , Baftjar Zeqaj do të falenderonte të gjithë të pranishmit dhe sidomos drejtuesit e organizatës në fjalë për nderin që bënë. Ai u shpreh se ashtu si deri më tani, do të vazhdojë së bashku me familjen e tij, që të mbështes dhe të angazhohet në aktivitetet e LANC dhe të tjera që kanë të bëjnë me përcjelljen brez pas brezi të mundit dhe sakrificës së atyre që luftuan e ranë për atdhe.
“Te dashur veterane te LANC-it, parardhes te veteraneve dhe te familjeve te deshmoreve! Gjate ketyre 20 viteve une kam patur angazhimin per te kontribuar ne te gjitha aktivitetet qe ka patur LANC-i ne nivel qyteti, rrethi e qarku . Eshte nje lidhje e hershme gjaku e dashurie per te qene pjese e juaj e cila e ka mare frymezimin shume heret ne familjen time; qe ne vitin 1943, kur gjyshi im u ingranua ne Grupin 3 te Mallakastres dhe babai ne Brigaden e 12-te Sulmuese, ne nje nga betejat e se ciles ne Peqin eshte plagosur. Qysh atehere, familja ime ka qene e lidhur me frontin Antifashist Nacional Clirimtar dhe s’u nda me idealin e saj kurre. Mbeshtetja ime ndaj LANCIt nuk ka qene e sforcuar, por ka ardhur natyrshem, si amanet i gjyshit dhe babait tim per te mbeshtetur ne te gjitha angazhimet, detyrat dhe aktivitete qe kane te bejne me ngjarjet e Luftes Antifashiste, veteranet dhe familjet e deshmoreve. Ju jeni ideali unik i atdhedashurise, qe nuk buron nga asnje lloj interesi, ju jeni modeli i idealit te dashurise me sublime per kombin dhe lirine pa cmim! Askush si ju dhe si ata qe nuk i kemi midis nesh, nuk e dhuroi jeten aq lehtesisht per lirine e Shqiperise. Ju jeni shkalla me e larte e sacrifices, jeni ata qe i ben shqiptaret sot te ndihen krenar kur skuqin rruget me flamurin kombetar, te vetdijshem se ai eshte ngjyer me gjakun e deshmoreve te atdheut, te bijeve tuaj, te heronjve te kombit”, ka thënë ndër të tjera Zeqaj.
Por në takimin e organizuar me këtë rast do të shprehnin konsideratat e tyre më të larta për kryebashkaikun e Fierit edhe politikani Petro Koci, I cili u shpreh se e majta socialiste ka ditur të vlerësoj gjakun e dëshmorëve, duke I dhënë një vend kryesor luftës si një ndër sakrificat për liri.
“E majta socialiste ka ditur të vlerësoj kontribute të tilla që zënë fill qysh në vitet e luftës për liri. Unë ju them juve të nderuar drejtues të organiztës së LANC se duke vleresuar e nderuar Baftjar Zeqon ju keni nderuar e vlerësuar të gjithë progresistët e rrethit të Fierit”, ka thënë Koci.
Po ashtu folën në takim edhe deputeti Ervin Koci, kryetari i PS së rrethit Xhevit Bushi, kryetari i PS së Bashkisë Fier Andius Olldashi, nënkryetari i Bashkisë Fier, Flamur Mato,kryetarja e Këshillit bashkiak, Donika Jorgaqi etj.

“Ambasadorja e Republikës së Francës në Tiranë takon kryebashkiakun Zeqaj”

Ambasadorja e Republikës së Francës në Tiranë, Christine Moro ka zhvilluar sot një takim me kryetarin e Bashkisë Fier, Baftjar Zeqaj. Ky i fundit e ka mirëpritur vizitën e ambasadores, duke e parë atë si një mundësi të mirë për bashkëpunimin mes dy vendeve. Nga ana e saj, Moro ka se Franca do të vazhdojë të jetë e interesuar të bashkëpunojë me Fierin për zhvillimin e gjuhës frënge si dhe aktivitete kulturore. Ndërkohë kryetari i bashkisë, Baftjar Zeqaj ka theksuar se Fieri mbetet një ndër qarqet më të rëndësishme në vend, ndërsa parashtroi interesin e mirë të të dyja vendeve për bashkëpunim. Po ashtu, pala franceze shfaqi interes për binjakëzim me një nga universitetet e Fierit, për të cilin u ofrua Universiteti i Fierit. Kjo ka qenë një ndër arsyet që ambasadorja e shoqëruar nga kryebashkiaku Zeqaj, ka zhvilluar edhe një vizitë në ambientet e këtij universiteti.

Po ashtu, Zeqaj dhe ambasadorja franceze diskutuan për bashkëpunim në të ardhmen edhe në fusha të tjera, si; mjekësi, mjedis, agrokulturë, etj.

Më pas Moro, Zeqaj dhe stafi i Bashkisë Fier kanë ndjekur nga afër, ashtu si shumë artdashës të tjerë të Fierit, aktivitetet kulturore të organizuara nga ambasada franceze në Tiranë. Aktiviteti që u zhvillua, u shoqërua nga një ekspozitë e agjencisë së shtypit francez mbi frankofoninë dhe më pas nga koncert de jazz, sjellë nga Pierre Yves Plant.

Zhvillohet Kampioni i Bilardos per shkollat e qytetit te Fierit

Bashkia Fier në bashkëpunim me DAR Fier kanë nisur projektin e përbashkët sportivo-argëtues me të gjitha shkollat e arsimit parauniversitar, publik dhe jopublik. Ky projekt përfshin zhvillimin e disa kampionateve sportive. Në sezonin e parë shkurt – qershor do të zhvillohen kampionatet e shahut, bilardos, volejbollit, basketbollit, ciklizmit.
Gjatë muajit shkurt janë zhvilluar kampionati i shahut dhe ai i bilardos për shkollat 9- vjecare e të mesme.
Ditën e enjte, datë 21 shkurt u zhvillua kampionati I bilardos me nxënës të shkollave 9-vjecare të qytetit në ambientet e Qendrës së Argëtimit të Moshës së Tretë.
Kampion u shpall Oljos Vrenozi , nxënës i shkollës “Andon Xoxa”ndërsa nënkampion Xhenis Osmani, nxënës i shkollës “Bazat e Shkencës”.
Projekti i Bashkisë Fier ka për qëllim tërheqjen e të gjithë fëmijëve e nxënësve të arsimit parauniversitar drejt aktiviteteve argëtuese e me vlera edukuese, largimin e tyre nga fenomenet negative sociale si droga, duhanpirja, alkooli etj. Synon, gjithashtu, kalimin sa më bukur të kohës së lirë dhe shoqërizimit të tyre.

“Kryetari i Bashkisë Fier Baftjar Zeqaj pret në takim konsullin francez”

Bashkëpunimi, kryesisht, në fushën e kulturës ka qene në qendër të takimit të zhvilluar në Bashkinë Fier mes kryebashkiakut, Baftjar Zeqaj dhe konsullit francez, Hubert Le Forestier De Quillier. Ky i fundit ka shpjeguar se Franca është e interesuar të bashkëpunojë me Fierin për zhvillimin e gjuhës frënge si dhe aktivitete kulturore. Kjo, sipas tij, vjen nëpërmjet një projekti kooperacioni, një projekt dyvjeçar, i cili do të përfshijë komunitetin e frankofonëve dhe jo vetëm. Ndërkohë kryetari i bashkisë, Baftjar Zeqaj ka qartësuar se Fieri mbetet një ndër qarqet më të rëndësishme në vend, i bekuar për shkak të pasurive natyrore, qendrave arkeologjike e klimës së mirë. Palët biseduan edhe për një aktivitet të iniciuar nga ambasada franceze, aktivitet që do të zhvillohet në muajin mars në Fier dhe që do të shoqërohet nga koncerte, ekspozita etj.
Gjatë takimit u diskutuan padyshim edhe fusha të tjera për të cilat mund të negociohet për bashkëpunim. Pala franceze u shpreh e gatshme të shohë mundësitë në fusha të tilla, si; agrokulturë, mjekësi, mjedis dhe në fushën e arsimit.

“Ekspozite Grafike e Artisteve Kosovare”

Shoqata ANTIK & Galeria e Artit Fier
Date 8 shkurt, ora 18.00 prezantuan:
Ekspozite Grafike e artisteve kosovare

Bardhyl Bejtullahu

Mirsad Lushtaku

Burim Arifi

Hapësirat publike të zëna, Bashkia Fier nis pastrimin

Bashkia e Fierit ka nisur një aksion për clirimin e hapësirave publike në këtë qytet. Aksioni është përqëndruar pranë gjimnazit “Janaq Kilica” duke hequr shtesat e ndërtuara pa leje nga tregtarët ambulantë.
Aksioni i sotëm ka si qëllim krijimin e sa më shumë hapësirave të lira në shërbim të qytetarëve për të krijuar kështu frymëmarrje në lëvizjen e këmbësorëve.
Këto hapësira të zëna nga subjekte të ndryshme në qytet janë kthyer në problem për qytetarët e Fierit, të cilët janë ankuar herë pas here në bashki, aq sa sot kjo e fundit së bashku me efektivët e Policisë Bashkiake dhe specialistët në Drejtorinë e Tatimeve kanë vendosur ta cojnë deri në fund këtë aksion.
Nënkryetari i Bashkisë, Florjan Mucaj ka deklaruar se aksioni do të shtrihet në të gjitha rrugët e qytetit, ndërsa kërkon mirëkuptimin e bizneseve dhe qytetarëve që janë bërë pengesë për kalimin e lirë në trotuare.

“Bashkia nis këtë aksion për lirimin e hapësirave të zëna nga bizneset që mund të jenë psh. çadra, vazo lulesh, karrige e tavolina lokalesh e gjithcka tjetër që konsiderohet e paligjshme që pengon kalimin e këmbësorëve. Këto hapësira u përkasin qytetarëve. Ne sot po nisim me zgjatimet që kanë bërë tregtarët ambulantë për të vijuar në ditët e tjera edhe me clirimin e të tjera hapësirve publike në qytet”,- është shprehur ndër të tjera Mucaj.

Në këtë ditë të parë të aksionit, është evituar ndonjë konfrontim i mundshëm me tregtarët. Këta të fundit janë treguar mirëkuptues ndaj vendimit të bashkisë për më shumë hapësira të lira në qytet. Ndërkohë, duhet thënë se të gjithë “bllokuesit” e trotuareve janë njoftuar nga bashkia disa ditë më parë. Aksioni do të vijojë edhe në ditët në vijim dhe brenda muajit janar të gjitha trotuaret do të jenë të pastruara nga këto zgjatime pa leje.