Archive for 'Lajme'

Promovohet libri i autores së re Anxhelina Ballaj

Është vetëm 15 vjeçe, por pasioni për letërsinë e ka bërë që sot të vijë në këtë botë të madhe krijuesish me një kontribut të veçantë. Anxhelina Ballaj, nxënëse në shkollën jopublike “Numani” ka ardhur për lexuesin me librin e saj të parë. Novela “Të qenurit 2” është promovuar  në Bibliotekën Publike Fier në praninë [...]

Mikail Papuçiu, ekspozitë në Fier

“Fugit irreparabile tempus” zbret në Galerinë e Arteve në Fier.  Fluturimi i pandreqshëm i kohës, ka ardhur me një përjetim shumë më ndryshe nga piktori Mikail Papuçiu. Ajo kohë që ikën nuk mund të kthehet më kurrë, ajo ikën, shkrin si dëbora, rrëshqet si rëra nëpër duar. Kjo është ajo çka ka dashur të përcjell [...]

1 Qershori: Lule, tullumbace dhe karamele për të gjithë

Si rrallë ndonjëherë, sheshi qëndror  i qytetit pushtohet nga vogëlushët
1 Qershori, Dita e fëmijëve solli në Fier një praktikë të re festimi. Me mijëra fëmijë të shkollave të ndryshme, jo vetëm nga qyteti i Fierit, por edhe nga rrethinat, kane festuar masivisht në sheshin qëndror të qytetit të gjithë së bashku. Ky aktivitet i organizuar [...]

TRANSPORTI I UDHETAREVE NE LINJE TE RREGULLT NDERQYTETESE NDERMJET QARQEVE

FIER – GJIROKASTER – FIER
Oraret e nisjes : 0715.0800
Oraret e kthimit : 1300 1400.

FIER-TIRANE-FIER

Oraret e nisjes : 0500;0530;0600;0630;0700;0730;0800;0830;0900;0930;1000;1030;1100;1130;1200
Oraret e kthimit : 1030;1100;1130;1000;1230;1300;1330;1400;1430;1500;1530;1600;1630;1700;1730

FIER-KAKAVIJE-FIER
Oraret e nisjes : 0500.
Oraret e kthimit : 1100.
FIER – PERMET – FIER
Oraret e nisjes : 0715.
Oraret e kthimit : 1100.
FIER – SARANDE – FIER
Oraret e nisjes : 0545.
Oraret [...]

TRANSPORTI I UDHETAREVE NE LINJE TE RREGULLT RRETHQYTETESE

FIER – RROSKOVECE – FIER
Oraret e nisjes : 0600 0700080009001000110012001300140015001600 1700 1800
Oraret e kthimit : . 0630 0730 083009301030113012301330143015301630 1730 1830

FIER-LIBOFSHE-FIER
Fieri-Libofsh: 600;700;800;900;1000;1100;1200;1300;1400;1500;1600;1700;1800
Libofsh-Fier : 630;730;830;930;1030;110;1230;1330;1430;1530;1630;1730;1830

FIER-PATOS-FIER
Oraret e nisjes :600:0700:0800:0900:1000:1100:1200:1300:1400 :1500:1600 1700:1800:1900:2000:2100:2200
Oraret e kthimit :0630:0730;0830;0930;1030;11301230;1330;1430;1530 ;1630;1730;1830;1930;2030;2130:2230;

FIER – SEMAN – FIER
Oraret e nisjes : 0600 0700 0800 0900 1000 1100 1200 [...]

Fier: Celet Ekspozita Bienale e Artistëve të Dizajnit Grafik

Më 23 maj 2012, ora 11.00 në Galerinë e Arteve në Fier u shfaq ekspozita bienale e artistëve të posterit.
Morën pjesë:
Shyqri Nimani (Kosovë), Bojidar Ikonomov (Bullgari), Faik Krasniqi (Kosovë), Alban Nimani (Kosovë), Lyra Zajmi (Kosovë), Mjellma Goranci Virzi (Kosovë), Dimitris Arvanitis (Greqi), Albian Gagica (Koso…vë), Alejandro Magallanes (Meksikë), Rudina Xhaferi (Kosovë), Nita Salihu (Kosovë), Boris [...]

“Apollonia një hap përpara në superligë”

Apolonia ka siguruar mbijetesën në superligë, pasi ka fituar ndeshjen “play – out” me Lushnjen, takim i zhvilluar në stadiumin “Niko Dovana” të Durrësit. Bardhejeshilët e drejtuar nga trajneri Dhimitër Papuçiu kanë fituar me rezultatin e thellë 3 – 0, me gola të shënuar nga Andi Ribaj (2) dhe kapiteni Julian Gërço. Pas fitores, tifozët [...]

“CICERIMA FOLKLORIKE”

“Cicërima folklorike”, ka qenë festivali që u zhvillua për tri netë me radhë  ne teatrin “Bylis” në qytetin e Fierit. Organizatorët e festivalit, Përparim Gjika dhe Arian Muka arritën të sjellin bashkë me zërat e vogëlushëve edhe suksesin e garantuar. Si rrallë ndonjëherë tjetër, salla ishte e mbushur me spektatorë, çka dëshmoi një event të [...]

“Apollonia, Titulli Kampion në Basketbollin Femëror”

Skuadra e Apolonisë në basketboll për femra ka marrë titullin e kampionit të Shqipërisë për këtë sezon. Flamurtari rezistoi fort, por u detyrua t’i hapte rrugë Apolonisë pas 5 ndeshjesh finale në play- off, me mbylljen që u bë në pallatin e sportit “Ramazan Njala” në Durrës. Fieraket fituan 64-49 dhe krejt finalen e play-off [...]

“Kroatët, interes për investime në Fier”

Një delegacion nga Kroacia ka zhvilluar një vizitë në Bashkinë e Fierit ku është pritur nga kryebashkiaku Baftjar Zeqaj. Ky i fundit u ka prezantuar miqve qarkun e Fierit me vlerat dhe pasuritë që ai posedon, duke e trajtuar këtë qark si një qendër të madhe të prodhimit bujqësor, si një vend ku ka lindur [...]